Comodo SSL

מאמרים

יועץ ארגון הבריאות העולמי הסתיר תרומת מליון דולר מחברת תרופות

אחד העמיתים הפיניים בקבוצת יועצי החיסון של ארגון הבריאות העולמי, קיבל 46 מיליון דולר מיצרנית החיסונים גלסקו-סמית'-קליין עבור מרכז המחקר שלו.

 

ארגון הבריאות העולמי מחוייב לשקיפות, אולם ניגוד האינטרסים לא פורסם באתר האינטרנט שלהם.

לואיס וולאר וקריסטינסן ווילסן. 10 דצמ' 2009.

חוקר נוסף בקבוצת מומחי החיסון של ארגון הבריאות העולמי מסתיר מידע על תמיכה פיננסית מתעשיית התרופות. פרופסור ז'והני אסקולה עומד בראש המחקר הפיני על חיסונים (THL), ועמית טרי בקבוצה אסטרטגית של יועצים מומחים (SAGE), המדווחת למנכ"לית ארגון הבריאות העולמי - מרגרט צ'אן.

SAGE מספקת המלצות לסוג והיקף החיסונים המומלצים לרכש על ידי מדינות חברות במקרה של מגפה כוללת.

בעקבות פרסום תחת כללי חופש המידע, קיבל המכון (THL) של פרופסור ג'והני אסקולה, בשנת 2009, כמעט 6.3 מיליון יורו השווים ל - 47מליון סטרלינג, מחברת גלסקו-סמית-קליין (GSK) בעבור מחקר על חיסונים. סכום בסדר גודל כזה הופך את חברת גלאקסו-סמית'-קליין למקור ההכנסה עיקרי של THL.

גלאקסו-סמית'קליין מייצרת את חיסון H1N1 – "פנדמריקס", שהממשלה הפינית, ע"פ המלצתם של THL וארגון הבריאות העולמי, רכשה על מנת להיערך למגיפה לאומית.

כך מצטרף פרופסור ג'והני אסקולה לשורת המומחים של ארגון הבריאות העולמי המשחקים תפקיד כפול בכך שמקיימים קשרים כלכליים הדוקים עם תעשיית התרופות – ניגודי אינטרסים שארגון הבריאות העולמי לא הצהיר עליהם ולא פרסם אותם.

בנובמבר, שנת 2009, העיתון Information דיווח כיצד מספר עמיתי קבוצות המומחים של ארגון הבריאות העולמי, שימשו כיועצים לחברות התרופות מבלי לדווח על כך לציבור.

מאז החשיפה, פרוטוקולים של ישיבות, וניגודי עניינים של מומחים עצמאיים נהיו זמינים, אולם לגבי מספר מומחים המייעצים לארגון הבריאות העולמי, ניגודי אינטרסים עדיין לוטים בערפל, כולל לגבי ג'והני אסקולה.

ניגוד אינטרסים

בפינלנד, פרופסור ג'והני אסקולה נתון במרכזו של סקנדל. שר הבריאות הפיני עוסק כעת במקרה, ודורש שקיפות מלאה בנוגע לקשרים כספיים בין חוקרים ממשלתיים לבין תעשיית התרופות.

הפרופסור,לעומת זאת, מכחיש כי קיימת בעיה. בעבר דיווח על הכנסות קטנות יותר מייעוץ לחברת התרופות נוברטיס ומציג זאת להגנתו.

- מדוע הסתרת את עובדת מענק המחקר בסך 6 מיליון מ – GSK?

"מדובר בחוזה בין המעסיק שלי ובין GSK ואין לי חלק במחקר שהכסף הזה מממן."

- בהתאם להצהרת ניגוד העניינים של ארגון הבריאות העולמי, המומחים של SAGE חייבים לחשוף כל מימון למחקר, כגון מילווים, קרנות השתלמות ומענקים שניתנו ליחידת המחקר שלהם בטווח של שלוש השנים שעברו. הלא כן?

"קיימים 1,400 חוקרים ב – THL. אם היה עליי לגלות כל קשר פיננסי שאני חלק ממנו, זה היה הופך מסובך, מכיוון שהמכון וחוקרים אחרים מקבלים תרומות מחברות תרופות. זו היתה פרשנות שלי לגבי הצהרת ארגון הבריאות העולמי, על כך שלא נדרש ממני לבטל את ההתקשרות עם GSK – כיון שלא אני ולא המחקר שלי קיבלנו כסף. נציגי ארגון הבריאות העולמי שאלו אותי ביחס לכך וכעת אני ממתין לשמוע אם הם מסכימים עם הפירוש שלי. אם לאו, עליהם לחדד את הוראותיהם.

- אתה עומד בראש המחלקה, ובשנת 2009 גלקסו-סמית'-קליין היתה התורמת הגדולה ביותר שלך. האם אינך רואה בזה ניגוד עניינים?

"זה דיון שאנו מנהלים עם משרד הבריאות הפיני בשבועות האחרונים. המשרד הוא שרכש את החיסונים, לא המכון שלנו. "פנדמריקס" [של גלקסו-סמית'-קליין] נבחרה מאחר וזהו החיסון הטוב ביותר שניתן היה להשיג לשוק הפיני בזמן הקצר ביותר. כאשר התקבלה ההחלטה, בתחילת יוני, שר הבריאות בחר, להשקפתי, את הפתרון הטוב ביותר, דהיינו – פנדמריקס."

- אך האם אתה רואה ניגוד עניינים?

"אנחנו מודעים לכך שייתכן וקיים ניגוד אינטרסים", השיב.

'חמור במיוחד'

ע"פ ארגון הבריאות העולמי, כל עמיתי SAGE מחוייבים לחשוף את כל העניינים הכספיים, כולל מימון מחברות תרופות, שכר ייעוץ וביטויים אחרים של התחייבויות מקצועיות.

ארגון הבריאות העולמי סירב להתראיין בנושא התקשרויותיהם הכספיים של מומחי הארגון אשר טרם פורסמו על ידי הארגון.

גרגורי הרטל, דובר ארגון הבריאות העולמי, משיב באמצעות אי-מייל את הדברים הבאים:

"לארגון הבריאות העולמי התגלה, לאחרונה, כי למשרד הבריאות והרווחה הפיני יש הסכם מחקר עם GSK. ההסכם הוא פרויקט חיסון נקב הריאה, הכלול בתכנית החיסונים הפינית. במידה ויתבררו ניגודי אינטרסים בעניין זה, ארגון הבריאות העולמי ינקוט בצעדים המתאימים".

שבעה יועצים מומחים מטעם ארגון הבריאות העולמי, הממומנים ע"י חברות תרופות:

פרופסור ג'והני אקסולה

מכהן כמנהל הכללי של משרד הבריאות והרווחה. עמית קבוע בקבוצת SAGE בארגון הבריאות העולמי.

בנוסף, ג'והני אסקולה קיבל כסף מחברת התרופות נוברטיס. עובדה זו פורסמה באתר של ארגון הבריאות העולמי. עובדה אשר לא נחשפה היא, כי בשנת 2009 קיבל פרופסור ג'והני אסקולה 47 מיליון דולר מחברת גלקסו-סמית-קליין.

ד"ר אלברט הוסטרהאוס

פרופסור לוירולוגיה באוניברסיטת ארסמוס של רוטרדם. חבר בקבוצה המיוחדת של SAGE H1N1. אלברט הוטרהאוס הוא יושב הראש של ESWI – קבוצת מדענים אירופאים הנלחמים בשפעת, אשר ממומנת ע"י חברת התרופות בקסטר, קרוסל, נוברטיס, הופמן-לה-ראש, מדלמיון, נובילון, סנופי-פסטאור-MSD, גלקסו-סמית'-קליין ותרופות סולביי. עובדות אלו לא נחשפו לפני גילוי העניין.

ד"ר פרידריך היידן

חוקר שפעת בארגון המחקר The Welcome Trust באנגליה. אחד המומחים שהוזמנו לועידת SAGE. שימש יועץ בחברת התרופות מדלמיון ב – 2006 וערך מחקרים עבור סנופי פסטר ב – 2007. קיבל כסף מחברות התרופות הבאות: רושה, ג'ונסון RW וסמית-קליין ביצ'הם. עובדות אלו לא נחשפו על ידי ארגון הבריאות העולמי.

ד"ר פטר פיגוארו

פרופסור לרפואה ובריאות ציבורית באוניברסיטת איי הודו המערבית. עמית קבוע ב – SAGE. פטר פיגוארו קיבל כסף מחברת התרופות מרק. עובדה זו נחשפה על ידי ארגון הבריאות העולמי.

פרופסור מליק פריס

פרופסור למיקרוביולוגיה, אוניברסיטת הונג קונג. עמית קבוע ב – SAGE. קיבל מספר תרומות מחברות התרופות הבאות: בקסטר, GSK וסנופי-פסטאור. עובדות אלו פורסמו באתר של ארגון הבריאות העולמי.

ד"ר נייל פרגוסון

פרופסור בקולג' האימפריאלי, בלונדון. חבר בקבוצת המומחים המיוחדים של SAGE H1N1. נייל פרגוסון קיבל מספר תרומות מחברות התרופות הבאות: בקסט, גלקסו-סמית'-קליין ורושה. קיבל בנוסף כסף ממספר חברות ביטוח עבור ייעוץ על הסיכון שבמגיפות. עובדות אלו לא נחשפו קודם לחשיפת המידע על ידנו.

ד"ר ארנולד מונטו

ראש מחלקת בריאות ציבורית באוניברסיטת מישיגן. אחד המומחים המוזמנים לועידת SAGE. עובד כיועץ עבור חברות התרופות הבאות: כירון, גלקסו-סמית'-קליין, מדלמיון, רושה, נוברטיס, בקסטר, וסנופי-פסטאור. עובדות אלו לא נחשפו על ידי ארגון הבריאות העולמי.