Comodo SSL

FAQ's

 • מהי העמותה למתן מידע על חיסונים ומהן מטרותיה?

  העמותה למתן מידע על חיסונים הינה הארגון הישראלי המספק מידע אודות החיסונים בישראל: יעילות, בטיחות, תכנית החיסונים, תפקיד החיסונים בהפחתת תחלואה ותמותה, היבטים משפטיים ועוד.

  העמותה מעודדת הורים ללמוד את נושא החיסונים, על כל היבטיו, על מנת שיוכלו לקבל החלטות מושכלות ולהיות מודעים לחופש הבחירה העומד לרשותם. הארגון מציע שירותי מידע באינטרנט, הרצאות, מענה לשאלות ופניות הציבור, תרגום מאמרים וספרים וכן הצגת נושא החיסונים בפני הציבור באמצעות כלי התקשורת ובכנסת.

 • מהי עמדת משרד הבריאות ביחס לחיסונים?

  לפי משרד הבריאות:

  • החיסונים נמנים עם ההישגים הבולטים של הרפואה המודרנית בכלל ובישראל בפרט
  • החיסונים יעילים במניעת מחלות כאשר שיעור כיסוי החיסונים באוכלוסיה גבוה מ 90%
  • תופעות הלוואי האפשריות מחיסונים כוללות אדמומיות במקום הזריקה, מעט חום ותסמינים קלים אחרים החולפים מאליהם בתוך כמה ימים

 • מדוע מציעים לי לקחת ויטמין K

  הויטמין ניתן כדי למנוע מצב של תת-קרישת דם בגין חוסר בוויטמין K, מצב די נדיר ולא קורה לרובם הגדול של הילדים, אך מסוכן כאשר מתרחש.

  ויטמין K ניתן בזריקה או דרך הפה (אוראלי). לזריקה יש את כל החסרונות של זריקות אחרות, בעיקר חומרים רעילים יותר והחדרת חומרים רעילים וחלבונים זרים דרך השריר ישירות למחזור הדם תוך עקיפת מנגנוני הסינון והמיון הטבעיים, באמצעות מערכת הנשימה, מערכת העיכול והמערכת החיסונית הרחבה. ויטמין K הניתן דרך הפה יעיל פחות ולכן נדרשות יותר מנות ממנו. החומר הרעיל המצוי בוויטמין K הניתן בבית חולים (phenol) מופרש בד"כ מהגוף כאשר ניתן דרך הפה.

  מחקרים מסוימים מצאו קשר בין מתן הוויטמין בזריקה לבין סיכון מוגבר לסרטן בגיל הילדות בעוד מחקרים אחרים שללו קשר שכזה, כך שההשערה עוד לא בוססה או נשללה באופן משכנע[1]

  לדברי פרופ' ג'ודית דה-קאווה[2]:

  ישנם ויטמינים רבים שעשויים להיות חסרים לנו, והם הסיבה למחלות ותופעות רבות שאנו חווים היום. למה להתמקד דווקא בוויטמין אחד שאולי חסר (ואולי לא)? חוסר בכל ויטמין או מינרל חיוני אחר יגרור בעיות לא פחות חמורות.

  הדרך הטובה ביותר לספק ויטמינים לגוף הינה באריזתם הטבעית, באמצעות אכילת מזונות עשירים בוויטמין הדרוש (על כל הרכיבים המשלימים הנדרשים על מנת שהוא יהיה זמין לספיגה בגוף).

  אם ידוע על מחסור בוויטמין K, הדרך הטובה ביותר לתקן זאת הינה באמצעות מזון מלא עשיר בוויטמין K, בעיקר ירקות ירוקים ואחרים (חסה, תרד, עלי סלק, Kale, פטרוזיליה, סלרי), או באמצעות מיץ מירקות אלה בתוספת גזר או תפוחים להעשרת הטעם והערך התזונתי.

  אם אין ברירה ובכל זאת מעדיפים באמצעות תוספי מזון, יש לחפש תוספי מזון המכילים מזון מלא ולא ויטמינים סינטטיים. תוספים המכילים מזונות מיובשים או מוקפאים נחשבים לתוספים טובים.

  ככל שהאם מחזירה לעצמה את הויטמינים והמינרלים החסרים מוקדם יותר, כך הסיכוי שלתינוק יהיה מחסור בהם קטן יותר.  [1] BMJ 1998;316:189-193

  [2] Judith A. DeCava, PhD, CNC, LNC; Health Researcher

 • אילו חיסונים נותנים לחיילים עם גיוסם לצה"ל?

  כל החיילים מחוסנים בשרשרת החיול כנגד טטנוס (חיסון דחף) וכן חיסון ארבע-ולנטי כנגד ארבעה זני מנינגוקוק (mencevax), כאשר חיילים ביחידות שדה או תפקידי רפואה מקבלים חיסונים נוספים על סמך תפקידם ושיבוצם.

  מידע נוסף על חיסונים בצה"ל

 • למה הכוונה ב "יעילות החיסונים"?

  המשמעות האינטואיטיבית שלנו לפירוש המונח "יעילות החיסונים" הינה: שיעור האנשים באוכלוסיה מתחסנת שיהיו מוגנים בפני מחלה, כאשר הם נחשפים אליה. לדוגמא, אם 100 אנשים שהתחסנו נגד מחלה שיעילות החיסון כנגדה מוערך ב 80% נחשפים לגורם המחלה – אזי 80 אנשים מהם יהיו מוגנים מפני המחלה, ו 20 אנשים יחלו בה. פירוש זה מכונה "יעילות קלינית", או במילים אחרות, מבחן התוצאה "בשטח".

  בדיקת יעילותו של חיסון חדש לפני אישור שיווקו לציבור, מגדירה, בין השאר את יעילותו. מה שבודקים החוקרים הוא את שיעור הנוגדנים שנוצרו בדם, מעל רף מסוים, כתגובה לחיסון, או כפי שמדד זה מכונה: "יעילות מחקרית".

  מאחר והיכולת של הגוף לדחות מחלה בעת חשיפה אליה תלויה בפעולה מורכבת של המערכת החיסונית כולה ולא רק ברמת הנוגדנים בדם, ומאחר ורמת הנוגדנים אותם מייצר הגוף כתוצאה מחשיפה זו לאחר חיסון הולכת ויורדת עם הזמן, השימוש במדד היעילות המחקרית על מנת לנבא יעילות קלינית (בשטח) איננו נכון.

  "במיוחד עבור מחלות ויראליות, התגובה החיסונית ברמת התא היא מה שחשובה באמת; רמות נוגדנים והגנה לחלוטין אינם קשורים זה לזה"1

  דוגמאות לפער שבין יעילות מחקרית לבין יעילות קלינית ניתן למצוא בהרצאות ובאתר שלנו.  1. Interview with Dr. John March, Moredun Research Institute, Scotland (Following extensive vaccination studies on animals)

 • למה הכוונה ב "בטיחות החיסונים"?

  מאחר והחיסונים, כמו כל תרופה אחרת, טומנים אפשרות לפגיעה, יש למדוד בנוסף ליעילות החיסון את רמת בטיחותו, על מנת להעריך באם התועלת הפוטנציאלית שלו במניעת תחלואה עולה על הסיכון הכרוך בהתחסנות. לפיכך, יעילות ובטיחות החיסונים הם שני המדדים אותם בודקים בתחום החיסונים ועל סמך תוצאותיהם (ושיקולים כלכליים ולוגיסטיים אחרים) אמורה להיקבע מדיניות החיסונים.

 • איך אדע שילדי נפגע מחיסון?

  היו ערים במיוחד בימים עד השבועות הראשונים לאחר קבלת חיסון, לכל שינוי, חיצוני והתנהגותי, של התינוק: חום, פרכוסים, אדמומיות באזור הזריקה, בכי ממושך, פריחה, נפיחות, נטייה לישנוניות, חוסר תיאבון, דלקות שונות (למשל דלקת אוזניים), אפאטיות, איבוד קשר עין וכד'. מרבית התופעות הנ"ל ועוד רבות אחרות מתועדות בתור תופעות לוואי לחיסונים. תופעות אחרות, המתפתחות לאורך חודשים ושנים לאחר החיסון, פחות מתועדות, אם כי ידועות על סמך עדויות של רופאים, הורים ומעט מחקרים יחסית. אנא ראו פירוט במדור שאלות על בטיחות החיסונים וכן באתר שלנו.

 • מדוע אני לא שומעת רופאים ישראלים המותחים ביקורת על תכנית החיסונים בפומבי?

  ממה שידוע לנו אנו שומעים לעיתים סיפורים נקודתיים על רופאים בודדים בקהילה המוכנים לייעץ להורים באופן פרטני באילו חיסונים הם ממליצים להם להתחסן ובאילו לא, אבל כאמור, אלה רופאים בודדים. במשך הזמן העמותה נחשפת לעוד ועוד רופאים המוכנים לעזור ולסייע להורים על אף עמדת משרד הבריאות.

  בכנס הסתדרות רופאי הילדים בשנת 2008, בפאנל שעסק בדרך ההתמודדות עם "סרבני החיסונים", הציע דר' ברק להטיל סנקציות על כל רופא בישראל שיצא נגד תכנית החיסונים המומלצת של משרד הבריאות.

  באוקטובר 2006 נפטרו 15 אנשים לאחר קבלת חיסון נגד שפעת. לאחר 48 שעות הודיע שר הבריאות כי הקשר לחיסונים נבדק באופן יסודי ונשלל לחלוטין. מנכ"לית הרשות הלאומית להסמכת מעבדות כתבה דו"ח הסותר הודעה זו של שר הבריאות וטוען כי בדיקה שכזו אורכת לפחות 14 ימים. בעקבות זאת פוטרה המנכ"לית ממשרתה ואף היתה חשופה לאיומים על חייה (נחשף בתכנית של אורנה בן דור ופרופ' רפי קרסו: "מה הורג אותנו? חיסונים")

  אנא עיינו גם בתשובה לשאלה: אני חושדת שילדי נפגע מחיסון. הרופאים והאחיות טוענים בתוקף שזה לא קשור לחיסון ומפנים לי את הגב. מדוע הם לא עוזרים לי?

 • יעילות החיסון

  סקירות נרחבות על יעילות החיסון נבדקות זה למעלה מ- 2 עשורים.

  סקירה חדשה אשר פורסמה ב 2018 מצביעה על יעילות מופחתת עד לא קיימת במבוגרים מעל גיל 65, אנשים בריאים וילדים.

  החיסון במבוגרים מעל גיל 656.

  • הפחתה מ- 6% ל- 2.4% בסיכוי לתחלואת שפעת בהשוואה לבלתי מחוסנים, משמעו ש- 30 אנשים צריכים להתחסן על מנת למנוע את המחלה של אדם אחד.
  • הפחתה מ- 6% ל- 3.5% בתסמיני מחלה דמוית שפעת בהשוואה לבלתי מחסונים. משמעו ש- 42 אנשים צריכים להתחסן על מנת למנוע מחלה דמוית שפעת מאדם אחד.
  • לא ניתן לקבוע את תרומת החיסון במניעת מוות כתוצאה ממחלת השפעת
  • במחקרים שבוצעו על עובדי בריאות אשר עובדים עם אוכלוסיית הקשישים במסגרת של דיור מוגן נמצא כי לא הייתה כל השפעה של חיסון עובדי הבריאות בהגנה על התחלואה באוכלוסיית הקשישים9.

  החיסון בילדים בריאים7:

  חיסון חי מוחלש

  • הפחתה מ- 18% ל- 4% בסיכוי לתחלואת שפעת בהשוואה לבלתי מחוסנים. משמעו ש- 7 ילדים צריכים להתחסן על מנת למנוע את מחלת השפעת בילד אחד.
  • הפחתה מ- 17% ל- 12% בתסמיני מחלה דמוית שפעת בין מחוסנים לבלתי מחוסנים. משמעו ש 20 ילדים צריכים להתחסן על מנת למנוע מחלה דמוית שפעת מילד אחד.
  • לא נמצא הבדל בסיבוך לדלקת אוזניים בין הקבוצה המחוסנת לבלתי מחוסנת.

  חיסון מומת

  • הפחתה מ- 30 % ל- 11% הסיכוי לתחלואת שפעת בהשוואה לבלתי מחוסנים. משמעו ש- 5 ילדים צריכים להתחסן על מנת למנוע את המחלה מילד אחד.
  • הפחתה מ- 28% ל- 20% בתסמיני מחלה דמוית שפעת בין מחוסנים לבלתי מחוסנים. משמעו ש- 12 ילדים צריכים להתחסן על מנת למנוע את מחלת דמוית שפעת בילד אחד.
  • לא נמצא הבדל בסיבוך לדלקת אוזניים בין מחוסנים לבלתי מחוסנים

  החיסון בילדים מתחת לגיל שנתיים נמצא כלא יעיל והחוקרים מציינים כי השפעתו זהה לזו של חיסון דמה (פלסבו).

  מבוגרים בריאים8:

  • נמצאה השפעה זניחה של החיסון במבוגרים, כאשר 71 אנשים צריכים להתחסן על מנת למנוע את המחלה באדם אחד ו- 29 אנשים צריכים להתחסן על מנת למנוע מחלה דמוית שפעת באדם אחד.
  • לא נמצאה השפעה של החיסון על הסיכוי לאשפוז
  • לא נמצאה השפעה של החיסון על אובדן ימי עבודה

  החוקרים מציינים כי בנשים בהריון לא ברורה השפעת החיסון וכי מסתמנת יעילות נמוכה מאד עד לא קיימת במניעת המחלה בקבוצה זו.

  סקירות אלו הינן המשך של הסקירות אשר בוצעו בשנים 2006 ו- 2010 אשר מצאו תוצאות דומות בכל המדדים הנבדקים10-11.

  בשנת 2010 התפרסמה סקירה אודות יעילות חיסון השפעת כאשר ניתן לעובדי מערכת הבריאות העובדים עם אנשים מבוגרים. החוקרים מציינים כי עובדי מערכת הבריאות מתחסנים בשיעור נמוך יותר מאנשים מבוגרים וסקרים מראים שעובדי מערכת הבריאות שאינם מתחסנים לא רואים את עצמם בסיכון, מטילים ספק ביעילות החיסון, מודאגים מתופעות לוואי של החיסון וחלקם לא רואים את הלקוחות שלהם ככאלה אשר בסיכון12.

  מחקר שפורסם ע"י ה-CDC (המרכז למניעת מחלות בארה"ב) מגלה כי בטווח של 3 ימים, אצל רבע (25 מתוך 102 אנשים) מאנשי חיל הים שיצאו לאימון אובחנו סימני שפעת. על פי הנתונים, 99% מכלל אנשי הצוות, שהיו צעירים ובריאים, כבר חוסנו לקראת הנגיף 3 חודשים קודם לכן. 24 מתוך 25 חולי השפעת חוסנו כנגד שפעת. מרביתם המכריעה (18 אנשים) של החולים חלו בזן N3N2 שהיה דומה לזן שנמצא בחיסון שקיבלו13.

  חוקרים, שניסו למצוא הסבר לתופעת ההתפרצות באוכלוסייה מחוסנת היטב, מסכמים ואומרים התפרצויות שפעת עדיין יכולות להופיע באוכלוסיות המחוסנות בשיעור גבוה14-15

 • שם המחלה

  פוליו / שיתוק ילדים / Poliomyelitis

 • שם המחלה

  דלקת עוצבה (קרום המוח) / המופילוס אינפלואנזה מסוג B / HiB meningitis / haemophilus influenzae B

 • שם המחלה

  דלקת כבד נגיפית מסוג B / צהבת מסוג B / Hepatitis B / Serum Hepatitis

 • שם המחלה

  צפדת / פלצת / טטנוס / Tetanus

 • שם המחלה

  חצבת / Measles / Rubeola / Morbilli

 • שם המחלה

  שעלת / Pertussis / Whooping Cough

 • תיאור המחלה

  וירוס הרוטה משתייך למשפחת Roeviridae. הוירוס חודר בד"כ דרך הלוע ומתרבה במעיים. לאחר תקופת דגירה של יומיים, יופיעו הסימנים הכוללים הקאות, חום ושלשולים. המחלה עלולה לגרום לאיבוד נוזלים רב ולעיתים הטיפול יכלול עירוי נוזלים. אחת הסכנות כתוצאה ממחלה זו הינה התייבשות. הוירוס עלול לפגוע בספיגת ערכים תזונתיים כמו סודיום, גלוקוז ומים. התסמינים משתנים בעוצמתם מחולה לחולה ולא בהכרח יופיעו אצל כל הילדים הנגועים בוירוס. עד שליש מהילדים הנגועים בוירוס יעלו חום מעל 39 מעלות צלזיוס. התסמינים הקשרוים עם פעולת המעיים יחלפו בתוך 3 עד 7 ימים. הוירוס מדבק מאד ועובר מאדם לאדם בד"כ כתוצאה מחשיפה לצואה של אדם נגוע בוירוס, באמצעות חפצים, מים ודרכים נוספות1.

  מנגנון ההגנה ע"י המערכת החיסונית מפני הוירוס איננו ברור. זיהום בוירוס הרוטה אינו מעניק הגנה מפני זיהומים נוספים, אך אלו יהיו ללא תסמינים או מלווים בתסמינים קלים יותר. ההגנה נגד הוירוס הולכת ומתחזקת עם כל זיהום נוסף. לאחר זיהום ראשון, 38% מהילדים מוגנים מפני כל זיהום נוסף, 77% לא ישלשלו כתוצאה מהוירוס בפעמים הבאות ול 87% לא יהיה שלשול חמור1.

  תסמיני זיהום מוירוס הרוטה דומים לזיהומי מעיים אחרים ולכן נדרשת בדיקת מעבדה לאימות זיהום בוירוס הרוטה1.

  וירוס הרוטה נפוץ בכל העולם, אם כי זנים שונים אופייניים בדכ" לאזורים שונים1.

 • שם גורם המחלה

  וירוס הפפילומה / Human Papiloma Virus / HPV

 • שם המחלה

  אדמת / Rubella / "third disease" / German Measles /

 • שם המחלה

  אבעבועות רוח / שלבקת חוגרת / Shingles / Herpes Zoster / Varicella / Chicken-pox

 • שם המחלה

  דלקת כבד נגיפית מסוג A / צהבת מסוג Serum Hepatitis A / Hepatitis A

עמוד 1 מתוך 11