Comodo SSL

נפגעי חיסונים

 • איך אדע שילדי נפגע מחיסון?

  היו ערים במיוחד בימים עד השבועות הראשונים לאחר קבלת חיסון, לכל שינוי, חיצוני והתנהגותי, של התינוק: חום, פרכוסים, אדמומיות באזור הזריקה, בכי ממושך, פריחה, נפיחות, נטייה לישנוניות, חוסר תיאבון, דלקות שונות (למשל דלקת אוזניים), אפאטיות, איבוד קשר עין וכד'. מרבית התופעות הנ"ל ועוד רבות אחרות מתועדות בתור תופעות לוואי לחיסונים. תופעות אחרות, המתפתחות לאורך חודשים ושנים לאחר החיסון, פחות מתועדות, אם כי ידועות על סמך עדויות של רופאים, הורים ומעט מחקרים יחסית. אנא ראו פירוט במדור שאלות על בטיחות החיסונים וכן באתר שלנו.

 • אני חושדת שילדי נפגע מחיסון. הרופאים והאחיות טוענים בתוקף שזה לא קשור לחיסון ומפנים לי את הגב. מדוע הם לא עוזרים לי?

  רוב הרופאים אינם מעלים על דעתם אפשרות שהפגיעה קשורה לחיסון. הם נוטים לצטט את העמדה המקובלת במקרים כאלה: "צירוף מקרים".

  באחד המקרים הקיצוניים אשר הגיע אלינו, מספרת האם על אי מתן טיפול רפואי לתינוקת שנפגעה קשה לאחר חיסון, למרות שבשלב מסוים אחד הרופאים ציין בכתב שהפגיעה קשורה לחיסון. הילדה נותרה ללא טיפול רפואי במשך שבועות רבים, עד אשר נלקחה באופן פרטי למרפאה הומאופטית, שם זכתה לטיפול אשר הביא לשיפור הדרגתי במצבה.

  פרוטוקול 289 מישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, בשנת 2001, חושף התבטאויות חריפות של נציגי משרד הבריאות המבקשים למנוע את פרסום העובדה שלחיסונים עלולים להיות תופעות לוואי וכן שקיימת קרן פיצוי לנפגעי חיסונים בישראל. בין השאר, דר' אלכס לבנטל, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, התבטא:  ... הדיונים האלה מבריחים את האנשים מהתחנות [החיסונים] שלנו. דר' פאול סלייטר, מנהל המחלקה לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, אמר: יש סתירה מסוימת בין מקסימום המידע לבין הרצון לחסן.1  1. הכנסת החמש-עשרה, מושב שלישי, פרוטוקול מספר 289, ישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, 26/3/2001

 • למי עלי לפנות לאחר פגיעה מחיסון על מנת לקבל עזרה רפואית?

  בכל פגיעה אנו ממליצים לפנות באופן מיידי לשירותי הבריאות: רופא המשפחה או בית החולים, ללא קשר לגורם הפגיעה. ישנם בישראל כמה רופאים שהרחיבו את השכלתם בתחומי רפואה נוספים ופנו למרפאות פרטיות. ביניהם, ישנם רופאים הפתוחים לטיפול בנפגעי חיסונים ואף רכשו ניסיון רב בזה.

  העמותה למתן מידע על חיסונים קוראת למשרד הבריאות להקים גוף ייעודי שירכז את הטיפול הכולל בנפגעי חיסונים, בכל ההיבטים.

 • האם אני זכאי לפיצויים כספיים כתוצאה מפגיעה מחיסון?

  מבחינה משפטית, קיימים שני מסלולים לתביעת פיצויים בגין נזקי החיסונים:

  • תביעת נזיקין רגילה בעילה של רשלנות רפואית: באפשרות זו, יש להוכיח רשלנות במתן החיסון שלא על פי קיום נהלי משרד הבריאות, וכן יש להוכיח כי הפגיעה נגרמה כתוצאה מהחיסון. סכומי התביעה במקרים אלה יכולים להיות גבוהים, אין היא מתאימה בד"כ, כאמור, לפגיעה כתוצאה מחיסון שניתן לפי הנהלים.
  • תביעה מהקרן לפיצוי נפגעי חיסונים (עפ"י חוק ביטוח נפגעי חיסונים, התש"ן). בערכאה זו יושב שופט שלום ושני מומחים בתחום החיסונים לצידו. בפני ועדה זו אין צורך להוכיח רשלנות, אלא קשר סיבתי בין החיסון לבין הפגיעה בלבד. סכומי הפיצויים מכוח קרן זו זעומים, ועומדים על כ 700,000 ש"ח למקרה בודד של 100% נכות או מוות. את הקרן מנהלת חברת הביטוח הממשלתית "ענבל", אליה יש לפנות בתביעה לפיצויים. עד היום לא זכה ולו נפגע אחד בפיצויים מקרן זו.

  בשני המסלולים הנ"ל, המפתח הינו חוות דעת מומחה הקושר את החיסון עם הפגיעה. מדיווחי הפונים אלינו אנו למדים שרופאים מומחים אינם ששים לספק חוות דעת שכזו, ולרוב הנפגע נותר ללא יכולת לממש תביעה. כמו כן, עמדת בית המשפט בישראל גורסת שבנושא החיסונים, טובת הכלל גוברת על רצון הפרט, כפי שבאה לידי ביטוי בפסיקת בית המשפט העליון בפרשת אלטורי . סקירה נרחבת למצב המשפטי בישראל ניתנת בספר "האמת על החיסונים".

 • למי עלי לפנות על מנת לתבוע פיצויים כתוצאה מפגיעה מחיסון?

  אנא עייני בתשובה לשאלה הקודמת: האם אני זכאי לפיצויים כספיים כתוצאה מפגיעה מחיסון?.

  בתביעת נזיקין יש לפנות לעו"ד בתחום לקבלת ייעוץ משפטי.

  בתביעה לקרן לפיצוי נפגעי חיסון יש לפנות לחברת הביטוח הממשלתית "ענבל".

 • היכן אוכל למצוא הורים נוספים לנפגעי חיסונים על מנת שיוכלו להבין אותי ולעזור לי?

  ישנן כמה קהילות שבהן ניתן למצוא הורים נוספים לנפגעי חיסונים, בהן דף העמותה למתן מידע על חיסונים בפייסבוק וקומונת אוטיזם וחיסונים בתפוז.

  בנוסף, אנו מרכזים רשימת הורים לנפגעי חיסונים ומאפשרים להם החלפת דעות וניסיון בינם לבין עצמם.

  במקרים מסוימים אנו נוכל לחבר אותך עם הורה לנפגע חיסונים על מנת ללמוד על דרכו ואפשרויות הטיפול אותן מצא.