Comodo SSL

השאלה שמבקשת להישאל

האם מנהיגי העולם באמת השקיעו מחשבה בכל נושא הבידוד הזה, ואילו עוד שאלות אנחנו צריכים לשאול?

מדינה אחר מדינה מודיעה על מצב של סגירה וכניסה לבידוד. הסיבה זהה, אותם מילים נזרקות לתקשורת, פחד, היסטריה ופאניקה מוחלטת. האם המנהיגים שלנו חושבים בצלילות, או שהם כמו כבשים הולכים האחד אחרי השני? בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, הוביל רעיון נפלא אבל יומיים לאחר מכן ויתר על כך והלך אחר שארית העולם. מה הוא שמע שהיה כל כך שונה מיומיים קודם לכן? כרגע הולנד הולכת באותו קו. הרעיון הוא לבודד את הזקנים והאנשים החלשים אשר עלולים להיפגע מאד מהווירוס, באזור ה 15% מכלל האוכלוסייה, ולתת לשאר להמשיך בחייהם, בעבודה שלהם וזאת על מנת שהם אכן ייחשפו לווירוס.

המספרים מראים כי 85% מהנדבקים מפתחים מחלה מתונה דמוית שפעת וחלק יראו תסמינים חריפים יותר. יש צורך ש- 65% מהאוכלוסייה תיחשף לנגיף על מנת ליצור מצב של חסינות העדר. בשנה הבאה כאשר הווירוס הזה יגיע שוב, כפי שצופים, מרבית אוכלוסיית הולנד תהיה מוגנת באופן טיבעי והם יתמודדו עם חלק קטן מהאוכלוסייה שיחלה. זו הדרך בה חסינות עדר אמיתית עובדת בנושא של מחלות זיהומיות.

המאמר הזה על הולנד מסכם את הנ"ל.

 

ישנם 3 דברים אשר מדאיגים אותי בנושא הזה

  1. המצב הכלכלי. סגירה עולמית של כל השווקים, כלכלה שעומדת במקום עבור חלק נכבד מאד מהאוכלוסייה. איך אנשים יאכילו את הילדים שלהם? איך עסקים יוכלו לשרוד את התשלומים ללא הכנסה? האם הממשלה תוכל לתת מספיק כסף לאלו שיזדקקו ולמנוע את האלימות הגדולה שעלולה להתרחש בעקבות מצוקה כלכלית? כאשר אנשים חשים בפחד גדול שהם לא יוכלו לספק את הדברים הבסיסיים עבור ילדיהם, דברים קשים קורים. אנו גם יודעים כי פחד שכזה גורם לאנשים להיות חולים, כמה יחלו מדאגה ולא יוכלו לדאוג למשפחותיהם?
    בישראל למעלה מ 400,000 מובטלים. החדשות היום צופות כי המספר הזה יעלה ל 700,000 בתוך 3 שבועות! אם נחזור לעבוד, רבים מהם יוכלו לחזור למקומות העבודה שלהם, אבל אם מדובר על סגירה של חודשים לפני שיקלו על הסגר, בעלי עסקים קטנים לא ישרדו ואפילו עסקים גדולים יהיו על סף פשיטת רגל ולא יהיו מקומות עבודה לחזור אליהם. היות ויש סגר בכל העולם, אין מסחר בין מדינות כך שמוצרים בסיסיים יחסרו ועוד.
  2. בואו נניח שאנחנו נצא מהסגר בתוך חודש, האם הווירוס כבר לא ידביק יותר אנשים? ייתכן כי בעוד חודש, אחרי שכולנו נצא מהבידוד, אז הרבה אנשים יחלו. או אם נניח שנצא מהבידוד בעוד כמה חודשים והווירוס נעלם בשל מזג האוויר שיתחמם (בישראל), מה יקרה בחורף הבא? גם אז ניכנס לסגר?
  3. כן, כמעט ושכחתי, עוד שנה יהיו הרבה מאד חיסונים כנגד וירוס הקורונה. לפני שאתם רצים להתחסן עם אחד, תבדקו עליו. אין שום סיכוי שחיסון יוכל להיבדק במהירות שכזו לבטיחות ויעילות. הם לא מבצעים ניסויים בבע"ח, אלא מדלגים ישר לבני אדם ונותנים את החיסון ל 45 מבוגרים, אשר נבדקים בטווח הקצר לתופעות לוואי. ולאחר מספר חודשים הם יתנו את החיסון למיליון אנשים מסביב לעולם. מה עם יהיו תופעות לוואי חמורות? מה עם תופעות לוואי קשות יתגלו אחרי פרקי זמן ארוכים יותר כאשר החיסון כבר בשוק, בדיוק מה שקורה עם חיסונים אחרים בשוק?

בפוסט הקודם שלי "וואו- החוקרת שבי, המשך" דיברתי בדיוק על זה.

בשידור האחרון שלו, דיבר דל ביגטרי על כמה נושאים: מידע על הווירוס, מה זה אומר מצב של סגר, חישוב מתמטי על מספר החולים והנפטרים כתוצאה מהקורונה בסין והשלכת הנתונים על ארה"ב בהשוואה לנתונים על וירוס השפעת ועל הסיכוי לתמותה מכל אחד מהם בארה"ב. מפתיע לראות כי גם הסתכלות על הנתונים המחמירים ביותר, מדברים על אחוזים מאד קטנים בהקשר של תמותה ברמת האוכלוסייה הכללית.

בסוף התוכנית אמר ביגטרי שישנן 2 שאלות חשובות שצריכות להישאל:

  • מה אחוז התמותה אשר בו מוחל סגר על האוכלוסייה, הפסקת כל החיים כפי שאנחנו מכירים אותם וגרימת נזק עצום לכלכלת העולם? מספר שכזה ניתן לקבל ע"י ביצוע בדיקות ברמת האוכלוסייה וקבלת נתונים מהימנים. אבל
  • אם אחוז התמותה יורד, האם הממשל יסיר את הסגר?

החלק החיובי בסיפור הזה הוא שבשל ההאטה בכל תחומי החיים, הטבע משגשג. דולפינים שוחים במים נקיים! כדור הארץ מנקה את עצמו מהזיהום שמכסה אותו. על פי תמונות מנאס"א, ווהאן נראית נקייה מזיהום אוויר בינואר 2020, כאשר תמונה זהה שצולמה ב 2019 מראה זיהום כבד מעל העיר. האם אנחנו יכולים ללמוד מזה ולסגל לתוך חיינו את הצורך לדאוג לעולם בו אנחנו חיים ובכך לדאוג גם לעצמנו?

האם סגירת העולם הזו מוצדקת בידיעה על הנזק שנגרם ועוד ייגרם?